Синдикатите в Пристанище Бургас скочиха срещу рокадата в ръководството на порта.

От структурата на КТ „Подкрепа” и Синдиката на пристанищните работници изпращат декларация до служебния министър Николина Ангелкова. В нея синдикалистите припомнят, че конституционните задължения на едно временно правителство са да осигури нормалното функциониране на институциите и да проведе изборите, а не да се занимава с кадруване.

Обявяват се и срещу „целенасоченото освобождаване от длъжност единствено и само по политическа принадлежност”. В декларацията се заявява, че пристанищните работници застават зад Николай Тишев.

Припомнят, че в продължение на една година, под негово ръководство, дружеството е развивало нормално търговската си дейност. Увеличен е товарооборотът, работните заплати и социалните придобивки също. 

„Точно на 22 юли на заседание на Общинския съвет Николай Тишев и работниците отвоюваха правото си на труд и запазиха държавна собствеността на част от дружеството, за която кметът на Бургас беше внесъл докладна да бъде преобразувана в общинска, за да се разшири Зоната за достъп до порта.

Това щеше да доведе до съкращаване на работници и служители. Настояваме да бъде спазено взетото на 22 юли решение за запазване дейността на пристанището. С назначаването на Диян Димов, който е общински съветник от ГЕРБ и защитник на идеята за отстъпване на зоната от първо до четвърто корабно място на Община Бургас, се засилват опасенията на колектива за провеждане на политика на поетапно закриване на „Пристанище Бургас” ЕАД”, се казва в декларацията. Синдикалистите са категорични, че и при най-малкия опит за това ще предприемат ефективни стачни действия.

„Можем да докажем, че успяваме да обслужваме едновременно и товарните кораби, и пасажеите от Морската гара. Осигуряваме безопасността на пътниците. Надявахме се, че след сесията от 22 юли нещата са решени, а проблемите отново излизат на преден план”, коментира Нели Попова от КТ „Подкрепа”. Тя уточни, че Синдикатът не е против личността на Диян Димов, опасенията са за политиката, която той ще проведе.

„Като синдикати сме против порочността, при смяната на всяко едно правителство да се извършват подобни промени. За нас директорите на държавните предприятия трябва да са мениджъри, особено в ситуация като сегашната, когато останаха малко държавни предприятия, а безработицата в страната е висока”, допълни Попова.

Диян Димов пък е поискал да се срещне със синдикалистите и служителите в порта, за да отговори на всички въпроси, които ги вълнуват. Това съобщи Сергей Янков от Синдиката на пристанищните работници. Кога обаче ще се проведе срещата не е ясно.

Въпреки съобщението на транспортното министерство, Димов реално не е назначен на поста изпълнителен директор. Неговата заповед е за член на Съвета на директорите. В ранните часове на днешния ден пък Николай Тишев все още очакваше заповедта си за уволнение.