Общината да приеме решение за въвеждане на райони и пряко избираеми районни кметове в Бургас на мястото на настоящите Центрове за административни услуги (ЦАУ) и техните назначаеми директори. Това предлагат от новосъздадения Инициативен комитет „За развитие на местната демокрация“. В него участват Даниела Божинова от партия „Зелените“, общинският съветник от ДБГ Живко Табаков, адвокат Иво Баев от ДСБ, художникът и писател Митко Иванов, областният координатор на ДБГ Стоян Грозев.

„Смятаме, че местната демокрация ще бъде развита, ако бъде прието това предложение, тъй като гражданите пряко ще избират хората, които отговарят за нуждите на техните райони, квартали или по-малки населени места в рамките на град Бургас. Ще има по-добра представителност на техните интереси и по-добра връзка между избора на районни кметове, който във всички случаи ще има силен мажоритарен елемент. Ще има и по-балансирано изразходване на общинските бюджети и европейските средства за проекти на територията на града. Затова смятаме, че от едно такова решение Бургас би спечелил“ – заяви Даниела Божинова, която е избрана за председател на Комитета.

Адвокат Иво Баев увери, че всички изисквания на закона за създаването на райони в Бургас са налице.

„Бургас става все по-голям град като територия, съответно расте и като население. Мисля, че изключително важно е за всяка държавна и местна власт да се стреми към децентрализация и облекчаване на структурата. Това е една от основните цели на нашата идея със създаването на райони в Бургас“ – съобщи юристът. Баев допълни и че ако се приеме тяхната идея, то това ще създаде много по-голям контрол върху работата на кметовете, защото хората по райони ще ги познават.

Живко Табаков посочи, че има няколко много важни неща, които са в правомощията на избираемите кметове. Едно от тях е децентрализирането на бюджета, както и издаването на строителните разрешения.

„Голям проблем в комплексите и в кварталите е застрояването на зелени площи. Ако има кой да носи отговорност, а именно избраните кметове – проблемът ще бъде разрешен“ – категоричен е общинският съветник.

Стоян Грозев коментира, че години наред ГЕРБ се бори да няма районни кметове, защото тях просто не ги устройвало.

„През 2014 г. година те бързаха да отменят това положение, но гражданското общество даде отпор. Аргументът, с който тогава излязоха от ГЕРБ, беше, че кметът трябвало сам да си избира с кого да работи. Това е несериозно. Ако нашето мнозинство в Общинския съвет отхвърли тази инициатива, ще трябва да представи по-сериозни аргументи от този“.

От своя страна Митко Иванов заяви, че предложението е твърде добре обмислено и подготвено, за да може да си позволи някой да го отхвърли.

„Лично аз не допускам, че ще стигне до там, но все пак това е България и нашите нрави. Мисля, че това ще бъде един вариант, в който ще загубят всички, включително и тези, които евентуално не биха го подкрепили“, каза художникът.

На въпрос дали тази гражданска инициатива „За развитие на местната демокрация“ ще прерасне в политически проект, Живко Табаков отговори, че това е много рано да се каже.

„Първо предстоят избори за европейски парламент, нека те да минат. И ако говорим за някаква местна инициатива, мисля, че е редно това да го направим след тези европейски избори, за които последната дума знаете, че идва от разбирателството в дясно по високите етажи“, каза Табаков.

Предложението на Инициативния комитет предстои да бъде разгледано от местния парламент на Бургас. За да се приеме то обаче, е необходима и подкрепата на поне част от общинските съветници от ГЕРБ, които имат абсолютно мнозинство.