Строителството започва с осигурени само 5 млн. лв., общината ще чака и останалите от държавата

Свързваната с Делян Пеевски "Водстрой 98" и "Понсстройинженеринг" - които държат по 47% от обединението "Дворана", ще строят новата спортна зала "Арена Бургас", пише в. Капитал. Те спечелиха обществената поръчка на общината, която ще бъде платена със средства от бюджетната програма на кабинета "Орешарски" за 500 млн. лв. Начинанието е единственото избрано за финансиране от общо пет проекта, с които Бургас кандидатства.

Загубилите на последния етап от процедурата участници - обединението "Ахело Бургас 2014" и консорциумът "Кордеел - АТМ Арена Бургас", обжалваха избора в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която отказа да образува производство в средата на август. От "Кордеел" заявиха за "Капитал Daily", че няма да продължат с обжалване на решението на КЗК пред Върховния административен съд и ще насочат усилията си към други проекти. Обединението "Ахело Бургас 2014" също няма да обжалва в съда, каза представител на една от фирмите в него.

С това падат всички пречки пред подписването на договора с "Дворана", което предложи цена от 38.4 млн. лв. с ДДС за изграждането на бургаската зала. "Водстрой 98" (чрез 100% дъщерно дружество) и "Понсстройинженеринг" бяха и сред петте компании - акционери в българския строител на "Южен поток". Сега участва директно само втората, но в строителния сектор се твърди, че влиянието на Пеевски върху проекта не е намаляло, а е през други акционери.

Собственик на "Понсстройинженеринг" е Милко Милков, който в множество публикации е сочен като близък на бившия премиер Орешарски.

Очакван резултат

"Дворана" спечели поръчката най-вече с високата си оценка по техническото задание - 54.55 точки. На второ място беше оценено обединението "Ахело Бургас 2014" (водещи "Евро алианс геотехника" и "Калистратов груп") с 31 точки, като тяхната цена беше с 2000 лева по-висока от тази на победителя. Техническото предложение на "Кордеел - АТМ Арена Бургас" получи 24.59 точки с цена с 60 хиляди лева под тази на "Дворана". Други два участника -  обединение "Арена Бургас 2014" ("Телекомплект" АД, "Стройкомерс" ООД, "Тилев архитект" ООД и "Макс ковъринг" ООД) и "Главболгарстрой" АД бяха отстранени на по-ранен етап заради пропуски в документацията.

Община Бургас определи прогнозна цена от 32 млн. лв. без ДДС, а предложението на "Дворана" е само с 2600 лева по-ниско от прогнозната цена с ДДС. В оценката на победителя тежестта на ценовото предложение е 30%, а половината от нея се формира на базата на идейната концепция. Подобна схема с 30% тежест на цената и 70% на техническите показатели беше приложена и при избора на победител в конкурса за ремонт на Зимния дворец.

Започваме с копчето и чакаме пари за балтона

Обществената поръчка за "Арена Бургас" беше възложена през март, дни след като бившето правителство отпусна на община Бургас 5 милиона лева за проекта. С тях строителството ще започне и ще достигне до кота О, а продължаването му ще се извършва след писмено потвърждение за осигурен финансов ресурс, какъвто засега липсва. За останалите средства бургаската община, чийто кмет Димитър Николов е от ГЕРБ, ще продължава да разчита на помощ от държавата.

Идеята за "Арена Бургас" е от времето на правителството на ГЕРБ, когато кметът поиска от  военното министерство старото поделение в комплекс "Изгрев" да бъде прехвърлено на общината. Проектът ще се реализира върху терен общо от 46 254 кв.м, а залата ще е за 6500 души и съобразена със спецификата за лека атлетика. С нея Бургас ще може да кандидатства за голямо първенство по лека атлетика в зала, вероятно още за европейското първенство през 2019 г.

Източник: Capital.bg