Бургаските  ветеринарни лекари протестираха днес пред регионалната дирекция по безопасност на храните. Те не искат да подпишат договори с агенцията заради многократно занижените тарифи за дейността им през тази година. „Здравеопазването на животните в страната е поставено под риск, а тарифата е редуцирана от тази, приета през 2013 година. Всички колеги отказват да работят при тези условия”, обясни пред журналисти председателят на Българския ветеринарен съюз д-р Трифон Цветков.

По думите му новите цени не са съгласувани с Ветеринарния съюз, а са определени от специалистите на Българска агенция по безопасност на храните/БАБХ/. Той е на мнение, че единственият орган, който има правомощие да определя тарифите, това в Министерството на земеделието. „Ние сме били елиминирани от самото начало до финала за това, което е факт. Агенцията по безопасност на храните няма правото да изготвя тази тарифа, а Министерство на земеделието. От БАБХ казаха, че така им е възложено и не посочиха кой точно ги е упълномощил да определят новите цени, по които ще се извършват имунопрофилактиката”, обясни д-р Цветков.

По думите на д-р Пламен Конов- председател на областната колегия на Българския ветеринарен съюз, БАБХ заплашва ветеринарите да им отнеме лиценза на работа.  

„Ние не сме против да извършваме ветеринарномедицинска дейност, а сме против да ги правим на символични цени. Как може една кръвна проба да ни се заплаща по 1 лев, а вакутейнерът да струва от 30-80 стотинки. Ние имаме транспортни разходи, ангажираме  кметове, помощници. Искаме да работим по цените, които бяха определени през 2013 година. Те  бяха съставени  от БВС, БАБХ, Министерство на земеделието и Фонд „Земеделие”. Какво стана само след 1 година- цените паднаха 3 пъти повече”, каза д-р Конов.  За вземане на кръвна проба държавата е плащала на ветеринарен лекар 4 лева през 2013 година.  До преди 2012 -2 лева.  „Сега от 4 пада на 1 лев. Ние се връщаме на нива 1998 година. Не сме лакоми за пари, но всеки работи затова  в крайна сметка”, негодува още лекарят.

По неговите думи има колеги, които не са получили пари, а държавата е спестила от тях около 100 000 лева. Извършените мероприятия иначе били отчетени в информационната система и пред Европейската комисия.

На протеста присъства и шефът на бургаската агенция д-р Петър Пачев. Той изслуша колегите си  и заяви, че тарифата е обнародвана в държавен вестник, утвърдена от Министерски съвет. И допълни, че държавата е в правото и да възложи на останалите държавни служители дейности, ако сегашните откажат да подпишат договори с агенцията по приетите вече цени.