Заученото поведение, получено чрез личния опит се отваря най-лесно като поведение. Това коментира доц. д-р Ицка Дирижян по време на дискусия, свързана с механизмите за предотвратяване на училищен тормоз.

„Моят извод е, че битият бие по-лесно. Нагрубяваният нагрубява по-лесно, а ръката, която е удряна, се обръща много по-лесно, за да удари”, коментира доц. Дирижян.

Основната причина за агресивното поведение на децата в училище е свързана със семейната среда. Това сочат данни от проучване, направено в бургаските учебни заведения. Оказва се, че в 68% от случаите става въпрос за проблеми у дома, които децата прехвърлят и в класната стая.

В останалите случаи проблемът е в лошата училищна дисциплина, коментира началникът на Регионалния образователен инспекторат в Бургас Виолета Илиева. В областта има 141 училища. През миналата учебна година в 56 от тях са регистрирани различни случаи на насилие.

В повечето случаи агресорите са момчета. Зачестяват обаче и случаите на психически тормоз. Публикуването на обидни снимки и коментари в социалната мрежа също са честа причина за ескалация на насилието в училище.

Най-честата проява на насилие и агресия е от ученик към друг ученик. Не са рядкост обаче и случаите, при които насилието е от страна на родители към учители или на родители към ученици. За съжаление са регистрирани и случаи, при които учителите са тези, които проявяват агресия спрямо учениците, допълни статистиката Виолета Илиева.

Според доц. Ицка Дирижиян междуинституционалното партньорство в момента не е на необходимото ниво.

„Няколко са институциите, които имат пряко отношение към възпитанието на децата. Семейството, училището и социалните служби. Всички те се кълнат, че съществуват заради децата, но при проблем прехвърлят топката към другите институции”, коментира още доц. Дирижян.

Срещата днес се организира след поредицата от инциденти в бургаски училища, които предизвикаха широк обществен отзвук.

 

 

Снимка: dailymail.co.uk