Равносметка на досегашното и бъдещо сътрудничество между Община Бургас и БАН, бе акцент на Деня на отворените врати и Конференцията “Науката в полза на обществото”. Те са организирани от Регионален Академичен Център – Бургас в Експоцентър Флора.

„Трябва да използваме научния си потенциал и да създаваме пространства за съвместни инициативи между БАН и Община Бургас. Взето е решение за създаване на сграда в Зоната за обществен достъп на Пристанище Бургас, в която ще се правят проекти за опазване на биоразнообразието в Черно море и опазване на чистотата му”, обясни кметът Димитър Николов.

Председателят на БАН, акад. Стефан Воденичаров описа пред Gramofona.com част от съвместните проекти:

  • инсталиране на апаратура за измерване на морската среда и експерименти в акваторията на Маслен нос;
  • изследвания за антропогенното замърсяване на въздуха в региона Бургас – Къркларели;
  • започва Проект за Оценка на отпадъците, еутрофикацията и шумовите смущения в морето. По този начин ще се предвиждат замърсяванията по крайбрежните води;

Предвижда се в бъдеще да се направят в Бургас: планетариум, клъстър и технопарк. В момента БАН и Община Бургас работят съвместно и в областта на фармацията и на новите технологии за енергоизточници. „В Бургас има много качествени учени в двата университета и ние работим заедно с тях”, отбеляза Воденичаров.

Йорданка Ананиева започна Конференцията с презентация на тема „Бургас – град на възможностите”.