Бургаските хора на изкуството от Операта също излязоха на протест. „Исканията ни са бюджетът да бъде премоделиран по начин, който да гарантира фонд работна заплата, без това да зависи от приходите от билети”, каза Нина Власева, синдикален председател на Дружеството на оркестъра.  Синдикалният лидер от КТ „Подкрепа” Петьо Лазаров допълни, че е необходимо да се промени целият модел. „Оперите са търговски дружества и се борят за всеки билет. Искаме да променим този модел. Искаме фиксирана работна заплата”, каза той. Според главния художествен ръководител на балетна дейност към Опера Бургас – проф. Хикмет Мехмедов трябва да се погледне сериозно на въпроса, свързан с бюджета. „Заплатите от времето на Абрашев, когато той беше министър на културата,не са се променяли. Тогава той знаеше в какво бедствено положение живее българският артист, вдигна заплатите с 50 на 100”, обясни той.

Власева обясни и парадокса с отпуските на музикалните дейци. „Цялата дейност, която е под формата на продажба на билети трябва да бъде допълнение към гарантираните доходи, защото има такива аномалии, че в дните, когато сме в отпуска отново ни искат печалба. В законодателството е посочено, че имаме право на отпуска, но в този момент ни искат и печалба. Откъде да изработим тази печалба? Нашият продукт е в залата, ние пътуваме и из страната”, каза тя. Тя обясни още, че това е висококвалифициран труд с изключително скъпо образование и сериозни инвестиции в професионалното си изграждане.

Според нея е унизително, че хората на изкуството са поставени в такава ситуация, в която доходите им да бъдат като тези на „чистачка в някоя фирма”. „При нас има служители, които са с 380 лв. заплата, а средната за института е 500 лв. От 1-ви януари, когато минималната работна за страната бъде увеличена на 480 лв., тогава наши колеги ще имат заплати под минималната”, даде пример тя.

Петьо Лазаров посочи, че трудът на музикантите изисква много усилия. „Около 2000 човека сме в България и е срамота да се неглижира този проблем. Може би защото сме малко се гледа по-леко на нещата. При учителите и полицаите, веднага има отзвук и резонни действия. На учителите повишиха заплатите и това е хубаво. Зрителят трябва да получава добър продукт, като идва на опера, трябва да останете удоволетворен. Как да постигнем този продукт? Няма пари и за постановки”, коментира той.

Според проф. Хикмет Мехмедов друг голям проблем е, че вече няма и кадри. Той обясни, че България си е направила голям път в изкуството в света. „Прославили сме се именно с това изкуство. Може ли по такъв начин да работят нашите млади и талантливи хора? Хората изнемогват. Как ще дойдат завършили в София да работят в Бургас при една квартира от 200 – 250 лв. със заплата от 350 лв., това е невъзможно”, каза той.

Синдикатите на музикалните дейци внесоха декларация в Областна управа Бургас, адресирана до ръководните органи на страната. В нея е посочено, че  културните институции не са в състояние да осигурят минималните условия за развитие на култура в България. „Високо квалифицирани специалисти работят със заплати между 380 и 500 лв. месечно. Заплатите на тези, които получават 380 лв. ще бъдат увеличени до 420, вследствие на увеличението на минималната работна заплата в страната. Това означава, че 80 % от  творческия и художествено-техническия състав на Държавна опера Бургас ще работят на минималната работна заплата, както работят и в момента”, е описано в декларацията.