Между 500 и 800 лева си докарват на месец работещите ученици по морето, установи проверка на gramofona.com. Дори и в най-непопулярните бургаски кафенета заплатата не минава под минималната, а с бакшишите те скачат двойно. Лятото дава безброй възможности не само за почивка, но и за работа за повечето български ученици. Много от тях още преди края на учебната година заминават за черноморските курорти, където младата работна ръка се взима като топъл хляб.

Младежите кандидатстват най-често за рецепционисти, бармани и аниматори, в зависимост от уменията им, и започват да си търсят работа още с идването на май месец. Слънчев бряг, Созопол и Несебър вече са пълни с работещи дневни и нощни смени ученици, докато класните стаи постепенно се изпразват. В момента в най-елитната гимназия „Гьоте” в класните стаи влизат не повече от 10 човека, което е по-малко от половината ученици в клас. Много често за освобождаването им от учебни занятия съдействат и самите родители, за да дофинанцират семейния бюджет. В други не толкова популярни училища на учениците им се налага да работят целогодишно.

Тийнейджърите, които знаят повече от един език, имат повече и по-добри възможности. Те получават като бонус осигурен транспорт и квартира, както и добър работнически колектив.

Проблем обаче се оказва оформянето на оценкитев края на годината, защото в повечето големи курорти сезонът се открива в началото на юни, докато учениците имат задължения до края на същия този месец. Балансирането между работа и училище е трудно и едното страда за сметка на другото.

Снимка: http://plevenzapleven.bg

Автор: Вяра Тъпчева