Комитетът за предотвратяване на изтезанията (КПИ) към Съвета на Европа публикува доклада за резултатите от посещението си в България през март и април 2014 год. Докладът е изключително критичен, на места тонът е остър, признават от Министерството на правосъдието.
 
В документа се отбелязва, че властите в България не са предприели адекватни мерки за отстраняването на отдавна констатирани проблеми и се изразява становище, че не се справят с тях. Бургаският затвор е даван за пример за всяка една от нередностите, констатирани при проверките.
 
Не са подминати и полицейските арести, като се споменава, че дори и най-новият в Бургас, изграден преди две години не отговаря на необходимите условия, а килиите са разположени в мазето и липсва достатъчно естествена светлина. Затворът в Бургас пък е даван за пример за ширеща се корупция, приела ендемични размери.
 
Ситуацията в Бургас е влошена, в сравнение с проверката от 2012 год., а делегацията била залята от сигнали на лишените от свобода за искане на пари за медицински услуги, които им се полагат по закон. Корупцията пък била ясно оформен елемент от управлението на бургаския затвор, като в нея участвали всички категории персонал, до най-висшето ниво, се отбелязва в доклада на КПИ.
 
Проверяващите получили сигнали, че бивши шефове на затвора са допринесли за развитието на корупционните практики до нива, непознати в миналото. Това пък от своя страна е създало условия на несигурност и дискриминация. Насилието също се отбелязва като сериозен проблем в Бургас. Не само от страна на надзирателите, но и сред самите затворници.

 
В доклада се споменава също така, че заради потвърдени през 2012 год. сигнали за малтретирането на затворници е бил уволнен тогавашният директор и неговият заместник (б. ред. - става въпрос за Деян Костов, който обаче преди месец беше възстановен на поста си по решение на съда). Препоръката е да се назначи опитен висш персонал, който да се справи с проблемите в бургаския затвор.
 
Отбелязва се обаче, че след уволнението на бившия началник и неговият заместник са намалели случаите на малтретиране на лишени от свобода. Условията на живот в бургаския затвор също са подложени на сериозни критики. Килиите са малки и пренаселени, липсва добра естествена светлина, вентилацията и изкуственото осветление са лоши.
 
Централният софийски затвор, затворът във Враца и домът за непълнолетни в Бойчиновци са другите места за лишаване от свобода давани най-често за пример на лоши практики в доклада. От Министерството на правосъдието ще публикуват пълния му превод през следващата седмица.