Пункт на НАП за фискален контрол върху движението на рискови стоки заработи на пристанище Бургас. Реално звеното стартира от месец януари тази година, като това е първият черноморски пунк, който се отваря. Какво се случваше досега? Стоката бе проверявана от НАП, след като тя вече е била получена, разтоварена, платена. Нещата чрез новия фискален контрол ще се случват по по-различен начин.

След като контейнерът пристигне на порта, служители от приходното ведомство ще трябва да дойдат на място и да започне разтоварване на контейнера. Реално стоката няма как да излезе през бариерата, ако не й е сложена специална пломба.

„Много ни бе трудно към момента да установим реалните получатели на стоката, защото на мястото на разтоварване получателят на стоката трябва да присътва и да се легитимира. От там нататък съответно ще проследим дали той ще декларира получената стока и реализацията на печалбата. Имаме информационна система, в която залагаме точния час на пристигане на контейнера на мястото на разтоварване. В срок от 4 часа от пристигане на контейнера, ние трябва да дойдем и да започне разтоварването му”, обясни пред журналисти началникът на сектор "Оперативни дейности Бургас" към дирекция "Фискален контрол" на НАП -  Даниел Вълканов.

По думите му пломбата няма как да бъде подменена или фалшифицирана, тъй като тя е с уникален номер и е записана в протокол.

По отношение на фискалния контрол задължение имат шофьорът на превозното средство и получателят на стоката. Рисковите стоки, които се контролират от НАП са риба, плодове, зеленчуци, местни продукти, сухо мляко и сметана, олио, захар. Прекият ефект от дейността на новия пункт се очаква още в края на годината да хадхвърли 5 милиона лева.