56 деца са настанени в петте центъра от семеен тип на Бургас. Центровете бяха изградени чрез кръстосано финансиране по две европейски програми. В четири от сградите са настанени деца с увреждания, които в по-голямата си част се нуждаят от постоянната грижа на възрастен.

В петия център пък живеят деца без увреждания. Повечето от тях вече са напълно интегрирани, посещават детска градина, предучилищни групи, а вече има двама и първокласника. Данните съобщи Мая Казанджиева – директор на Дирекция „Социални дейности, здравеопазване и спорт” в Община Бургас.

В рамките на проекта в бургаските центрове на работа са назначени 65 служители, които полагат денонощни грижи за децата. „Това, което се случва в Бургас, е ново за цялата страна. Общината започна процеса на деинституционализация на деца и младежи още през 2010 година. И тъй като експертите са определили, че децата с увреждания и лишени от родителска грижа са най-рисковата група за оставане под грижата в институциите, именно заради това процесът започна с тази категория деца и младежи”, коментира Мая Казанджиева.

Тя допълни, че центровете имат капацитет да приемат общо 70 деца. Разчита се много сериозно и на приемните родители, тъй като в общината вече няма институции за деца без родителска грижа.

Официалният край на проекта, по който са изградени центровете е 30 април. Община Бургас вече е кандидатствала, за да премине към държавно делегирана дейност след приключване на финансирането по оперативната програма.

„Имаме негласното уверение на Агенция социално подпомагане, че ще получим това финансиране и центровете ще продължат да функционират като държавно делегирана дейност, управлявана от Община Бургас”, увери Мая Казанджиева.

Проектът “Живот в семейна среда – нова възможност за деца и младежи с увреждания в Община Бургас” е реализиран чрез безвъзмездна помощ на стойност  816 576 лв.  Той е осъществен с финансовата подкрепа на ОП „Развитие на човешките ресурси”, финансирана от Европейския социален фонд.