„С днешното си решение Общинският съвет в Бургас позволи на около 70 души да получат работа и заплата”, заяви собственикът на фирма „Боби Прес”  Боян Иванов. Той в момента има 18 павилиона, в които се назначават по трима души като продавачи. Още хора работят като шофьори по снабдяването и като обслужващ персонал в склад.

„Не искам фирмата ми да работи в сивата икономика и при условия от миналия век, затова искам да има регламенти, които да се спазват от всички”, казва Иванов. Той е само един от търговците, които и преди приемането на наредбата притежаваха по няколко павилиона, но за целта са използвали и няколко фирми – най-вече на роднини. Сега няма да се налага да се заобикаля закона и да се търсят вратички в него, смята бизнесменът.

„За тази практика общината знаеше и преди, но нямаше какво да се направи”, каза и в залата на Общинския съвет главният секретар на общината Божидар Кънчев. Сега вече няма нужда да се водят няколко счетоводства, след като съветниците с 25 гласа ЗА подкрепиха предложението на ГЕРБ един собственик да може да управлява повече от един обект по чл. 56.  Протестиращите днес пред Общинския съвет против промените в наредбата, преди 3 години са искали от Общината същото решение, но тогава не е било прието. Това води до извода, че протестите всъщност са режисирани от дистрибуторски интереси, а не от местните търговци, които в случая нямат интерес.

„Подобен начин на продажба на печатни

издания, тютюневи изделия, пакетирани храни и безалкохолни напитки отдавна се практикува в много други държави. Такива павилиони има например в Англия, Финландия, Гърция, Сърбия и Хърватска.  Всичко е направено за удобство на клиента. Хората търсят търговски обекти, в които могат да бъдат обслужени за по-малко от минута и удобство на локацията. Задължително с касови бележки. На кого не му харесва това», казва Боян Иванов. Според него търговците трябва да спрат да мислят само за себе си – как да си изкарват по една заплата без да инвестират нищо и да не ги интересува дали на клиентите им е удобно.

„Клиентът трябва да вижда продавача, да не се налага да наднича през някаква дупка, да получава внимание, да може да си избере стоката, да провери срока й на годност например, да получи касова бележка. Това в някои от сегашните павилиони не е възможно”, смята още Боян Иванов.

Според него не може изобщо да се говори за някакъв монопол, защото в Бургас в момента има над 500 павилиона. За точките се играе на търг в общината, където комисия решава къде и на кого да позволи да постави обект. Когато павилионите са повече, ако локацията на един е лоша, другият ще компенсира. „Боби Прес” използва за новите си павилиони само места, за които вече е имала разрешения и там са се продавали вестници. „Как 18 павилиона са монопол при 500 възможности”, пита Боян Иванов и допълва, че който иска да работи и да се развива, сега може да го направи спокойно.