Еуфорията от проведените общински избори отминава. Макар и по-малка при балотажа на 1 ноември тя успя да замъгли в значителна степен нашия хубав празник  - Денят на будителите. Дали е била неизбежна, или не добре премислена датата за тези избори е друг въпрос.

Но е факт, че изборните страсти обезсилиха възможността, покрай истините за нашия Първи ноември да се даде тласък на голямото „ДА“, с което българските граждани подкрепихме искането да може да се гласува и електронно по време на избори и допитвания. Ще кажете, какво повече от това, че 74,29 % от гласувалите в община Бургас потвърдиха това искане, а общо в страната го направиха 2 млн. българи?  И този резултат е въпреки упоритата, явна и подмолна съпротива на ретроградните сили с тяхната пропаганда и дори открито саботиране в началото на самия изборен процес!

Въпреки този убедителен резултат обаче в полза на електронната форма на гласуване, не сме лишени от опасността нашите избраници в парламента да не направят нужните законодателни промени и така да пренебрегнат избирателите. Както пренебрегнаха президента и анулираха другите два въпроса, предложени от него за допитване до народа. За това трябва да бъдем бдителни и по всевъзможни начини да накараме нашите депутати да бранят собствения ни избор.

Не трябва да оставяме президента сам да се бори срещу статуквото, а ние да чакаме готови решения. Защото не успеем ли да получим законодателно право за електронно гласуване, това ще означава пълно бламиране на държавния глава и вероятно предсрочни президентски избори. А за всички нас – задълбочаване на социално-икономическата криза. Какво може да се направи?

Да обърнем поглед към нашите избраници от общинските избори – кметовете и общинските съветници. Те са хората, които още на първите работни сесии могат да заемат политическа позиция и да препотвърдят волята на гласоподавателите – не само за собствения им избор, но и за голямото „ДА“ в полза на елктронното гласуване.

Нека заявят и настояват пред своите по-отговорни събратя депутатите, че искат да се гласуват промени в законодателството в съответствие с резултатите от референдума. Ако си представим такива писмени решения от поне половината общински съвети на победителите в тези избори, нима може да има съмнения, че думата им в парламента няма да бъде зачетена?

И нека всички те не забравят поуката от времето на Цезар. Нашият референдум днес е като малката, но важна река Рубикон, чието незаконно пресичане е означавало гражданска война в древния Рим. За нас може да е начало на истинска демокрация за навлизането на ново поколение в управлението на държавата, от което явно се страхуват политиците. Пренебрегването му пък ще бъде опасно прегазване на гражданските права в полза на политическата мафия.

Ако този избор не можем да направим и да защитим гражданските свободи, нима самото избиране на съветници, кметове и депутати при 25%  доказано купен вот може да наречем истинска демокрация? За това  се обръщам към нашия кмет г-н Николов, към съветниците на ГЕРБ и РБ, както и на другите демократични формации:

Уважаеми господа, не допускайте референдумът да бъде прегазен! Поискайте от депутатите да облекат волята на мнозинството граждани в законодателни норми така, щото всички българи по света да могат да гласуват и да бъдат реална част от българската нация. Никога не е късно да докажете, че сте правилно избраните хора.  Позицията ви за референдума  ще е първото доказателство за това.. Мълчанието по него – първото предателство. Изборът е ваш!