Замисляли сте се някога какъв е летният вариант на екстремните зимни спортове? 

По-досетливите вече се досещат за отговора. Наблюдателното око на плажуващите бургазлии и туристи отдавна е забелязало онези морски рицари, облечени в прилепнали неопренови доспехи, яхнали гърба на бялата вълна върху своята сърф дъска, теглени от порива на вятъра навътре в морето или непосредствено близо до брега. Огромно хвърчило се развява гордо над главите им като символичен флаг на тяхната абсолютна свобода и жажда да покорят вятъра и вълните.

С всяко изминало лято кайтсърфингът (от англ. Kite – хвърчило и surf - сърфирам) „заплашва” все повече да се популяризира и наложи сред търсачите на силни усещания. Българското Черноморие предоставя доста добри условия за практикуването на екстремни водни спортове за тези, които не могат просто да се излежават мързеливо и безцелно на плажа.

Ако се страхувате от скуката повече, отколкото от силните адреналинови инжекции, то кайтсърфингът може би е спортът за вас. Хванете се здраво за гребена на вълната и следващата статия, която ще ви разкрие нови хоризонти в морето на екстремните изживявания и сърф дестинации.. Подходящият коктейл за мечтаната ви лятна ваканция е адреналин, силен вятър и добър учител по сърф.

Кайтсърфингът комбинира в себе си малко от уейкборда, уиндсърфа, парапланеризма и се счита за екстремен спорт. Сърфистът използва силата на вятъра, за да се предвижва върху водата с помощта на мощно хвърчило, което той умело контролира. Кайтът е прикрепен към водача чрез специален колан с кука (трапец). Доста често сърфистите биват издигани във въздуха над десет метра височина и изпълняват сложни трикове като завъртания, подскоци и въздушна акробатика. Съществуват  различни видове и стилове на каране сред напредналите и професионални сърфисти: freestyle, freeride, speed, wakestyle, wakeskate, както и всевъзможни комбинации с дъски, дори и по суша.

През ноември 1984 г. двама братя французи Доминик и Бруно Легано патентоват дизайна на първото надуваемо хвърчило за кайтсърфинг. Чак след 13 години (1997 г.) Рафаел Селс и Лорън Нес започват да провеждат обучения за професионални състезатели. Година по-късно вече има създадени и училища по кайтсърфинг. Първото състезание се провежда през септември 1998 г. на остров Мауи и е спечелено от Флаш Остин. Веднага след това започват да се организират и много други състезания по целия свят.

Какво е необходимо, за да яхнете вълната и да се превърнете в добър кайтсърфист? На първо място : желание, следвано от постоянство и търпение, както и да не забравяте да се забавлявате.  “Избрах този спорт, защото ми дава чувство за свобода, усещането е много истинско и зареждащо” - споделя Ценко Чантов, който се занимава с кайтсърф от близо 5-6 години. „На мен ми беше необходим един сезон, докато усвоя техниките, защото се  учих сам, правех грешки и изгубих доста време. Но с добър инструктор  е по-лесно и безопасно, прогресира се сравнително бързо, особено при наличието на подходящи условия. Най-важното е да се забавляваме и да развиваме спорта в правилната посока, като се организират атрактивни събития, чиято основна цел да не е печалбата, а популяризирането на кайтсърфа и сред подрастващите. В България има още какво да се желае в тази насока, тъй като според мен състезанията, които се организират в момента, представят спорта от най-скучната му страна”. 

Къде в България можете да взимате уроци по кайтсърф?  

Местата, където се предлагат уроци от професионални инструктори, са няколко: Бургас, Сарафово , Поморие, Варна, Вромос, къмпингите Градина, Златна рибка.

Няма как да не споменем какви са финансовите ангажименти, обвързани със закупуването на подходящо оборудване. Естествено, удоволствието цена няма, твърдят специалистите в тази област. Няколко хиляди лева за уроци и екипировка, разхвърляни в годините напред, са допустима инвестиция, щом става въпрос за вашето хоби, което ви поддържа в добра физическа и духовна форма.

Пълната екипировка включва хвърчило, контролен лост с въжета (бар и линии), дъска, трапец и подходящо облекло, предпазващо от студ и вятър -  неопрен, ръкавици, шапка и боти от същата материя.

От години приключенският дух на опитните кайтъри продължава да търси и открива нови места/спотове за каране, в това число язовири, езера и т.н. Защото родените авантюристи обичат скоростта и епичните битки с вятъра. Вкусът на тяхната свобода е солен и това е смисълът на живота им -  да преследват вятъра на мечтите си.

Автор: Боряна Върбанова