Ето с каква новина ни изненада преди християнския празник Св.Богородица сайтът на т.н. „Национално движение русофили“. Впрочем, ние сме единствената държава, която изненадва света с подобно движение, работещо в полза на друга нация и друга държава. Който прочита от време на време сайта им и наблюдава действията на тези български граждани (явно с преобладаващо руско самосъзнание) няма как да има друго мнение за тях. Сега видимо преливат от радост, че  Руско училище отваря врати в Бургас.

В училището щели да се учат руски деца от първи до шести клас. Обучението ще е изцяло по руската програма, а реално училището ще е неформален филиал към посолството на Руската федерация у нас. Било договорено също така обучението да се признава в Русия, става ясно от публикацията.

 И защо е нужно такова училище, след като в града има т.н. „руска гимназия“? Какъв ще е правният статут на това училище и съгласувана ли е програмата му с нашето министерство на образованието и с министерство на външните работи?  Както пише Илиан Василев, бившият ни посланик в Русия, училище с чужда програма създава затворено общество  „и с времето може да роди проблеми, включително фрагментация на образователния суверенитет“.

В случая се създават специални права на една етническа група и това неминуемо ще е пречка за интегрирането на руската общност в българското общество. А може би такава е целта? Но това вече противоречи на българските национални интереси и на определени регламенти в международно-правните договорености.

Редно е бургаската общественост да получи подробно обяснение от общинската власт какво точно е договорено по статута на това училище и каква в крайна сметка е целта в замисъла на инициаторите. Защото отдавна е ясно, че зад всяка добра идея за руско влияние у нас прозират политически цели и бизнес интереси, които уви, почти не съвпадат с нашия европейски път на развитие.

Едва ли в такова училище ще настояват да учат децата им онези руснаци, които през март 2014 г. написаха пред входа на Несебър (цитирам по памет): „Простете,братя българи, за анексирането на Крим“. А какво да мислим за всички онези, които с това решение за руското училище в Бургас вместо да интегрират чуждите  граждани, анексират частица от територията на българската образователна система?