Предложението на общинските съветници от ГЕРБ за промени в Наредбата за преместваемите обекти дава шанс на хората, които искат да се развиват, да разширят бизнеса си и на практика да оцелеят в период, когато страната ни се опитва да преодолее икономическа криза. Това заяви Боян Иванов – собственик на фирма „Боби Прес”. Пазарната икономика, която се основава на свободни пазари, може да  не се харесва на някой, който смята да изкара целия си живот необезпокояван в един павилион. Тя обаче дава възможност на тези, които не се задоволяват с това, да направят нещо повече – да работят и да осигуряват нови работни места за повече хора, каза Иванов.

Старата наредба, с която се разрешаваше една фирма да има само един павилион е от 2010г. От тогава насам икономиката се е променила. Сега общината и държавата обръщат внимание повече на дребния и среден бизнес и му дават възможност за растеж. Още повече, че, както пише в докладната записка на общинските съветници, тя и преди не се е спазвала, защото на практика един и същи човек е можел да открие няколко фирми и така да отваря няколко обекта. С новите промени това заобикаляне на закона няма да бъде необходимо.

С предложената промяна се цели да се създаде равна възможност за всички търговци, при конкурентни условия, да развиват своя бизнес. Всеки ще може да стопанисва повече от един обект, разположени в различни райони на града. По този начин, ако в една зона обектът не е особено печеливш, поради наличие на голяма търговска верига или поради други причини, търговецът ще има шанса на друга позиция да развие по-успешно своя бизнес. Предлаганите промени в Наредбата не противоречат и на европейското законодателство. Навсякъде в Европа вестници, цигари и дребни пакетирани стоки се продават по този начин.

Освен

това точките за тези обекти ще се разпределят от комисия, в която ще има представители на общината, на общинския съвет и на граждански организации, които имат пряко отношение към това, уточнява Боян Иванов. Тоест всичко е ясно, законно, прозрачно и дава равни шансове на търговците. Разбира се, ако съответният търговец иска да развива бизнеса си. Никой не пречи на тези, които не желаят, да си останат с един обект. Но практиката показва, че по-големите обекти не пречат на по-малките да работят. Такива притеснения имаше при откриването на магазини като МЕТРО, БИЛА, ЛИДЪЛ, КАУФЛАНД, КАРФУР. Не настъпи крах за малките търговци и при отварянето на магазини от вериги, които също продават  вестници, цигари и други пакетирани стоки, като „Тришър” например. 

Притеснението за това, че на пазара ще излязат фирми с възможности за повече инвестиции, звучи странно, смята бизнесменът. Няма как цялото общество да се лиши от нещо, което ще му е от полза – удобно, сигурно и с по-дълго работно време, заради това, че един или няколко търговци не желаят да инвестират в бизнеса си и искат да си останат такива, каквито са били преди 20 години.  Освен това, с откриването на повече обекти, ще се осигурят и повече работни места. Тези хора ще работят на чисто, топло и сигурно място, ще получават нормални заплати и осигуровки,  ще имат и нормално работно време.  Не е ли това по-отговорното бизнес мислене? Или да продължаваме да държим една пенсионерка по 12 часа в ламаринената кутийка на 10% от оборота?

Смятам, че всеки, който иска да оцелее в света на икономиката, трябва да инвестира – в нови обекти, в хора, в маркетинг, в нови стоки и услуги. Няма как да  спрем времето и да си стоим в социализма, където всеки си креташе с по едно  павилионче по чл. 56, заявява Боян Иванов.