За нова схема на телефонни измами разбра Gramofona.com. Явно измамниците еволюират и използват все по-изпипани методи, за да взимат парите на възрастните хора. За какво става въпрос?

Мъж се обажда на стационарния телефон на набелязаната жертва и разказва историята за пострадал близък при  катастрофа. Тъй като тази  схема вече е изтъркана, повечето пенсионери не се връзват. И тук идва новият елемент в измамата. Обаждащият се препоръчва на жертвата си да звънне на телефон 160, за да получи потвърждение за инцидента.

Повечето хора над 60 год. са свикнали с този телефонен номер и в притеснението си не се сещат, че спешният телефон вече е 112. Когато се обадят на 160, там им вдига отново мъж, който потвърждава версията на първия измамник. Една от набелязаните жертви разказа, че толкова се притеснила, че само пет минути след разговора отново позвънила на 160. Този път обаче системата автоматично я прехвърлила на оператор от 112.

Така пенсионерката разбрала, че обаждането е фалшиво. Прикачването към определен телефонен номер е често използван способ  при ало измамите. Явно повечето от този тип престъпници имат сравнително добри технически познания, защото често правят т.нар. „тапа” - блокират разговорите и жертвите им не могат да се свържат със своите близки.

Измамата с телефон 160 обаче е сравнително нова. Притеснителното е, че измамниците демонстрират и много добри познания за живота на жертвите си. Миналата седмица бургазлийка получава обаждане няколко часа след като е изписана от болницата.

Жената била сама, защото дъщеря й отишла да купи изписаните й лекарства. Анонимният глас съобщил, че младата жена е блъсната на път към аптеката и се нуждае от пари за операция. Измамникът също препоръчал контролно обаждане към 160.

И двете измами, за които Gramofona.com разбра са завършили с неуспех за престъпниците.

 

 

Снимка: izvestnik.info