Цели кланове от Северна България мамят бургаски пенсионери с телефонни измами, съобщи за Gramofona.com говорителят на бургаската полиция Цветелина Рандева. Най-често задържани са т. нар. „мулета“, защото те имат пряк контакт с възрастните хора, от които вземат спестените им пари.

„Имаме извършители, които са задържани. В момента на притеснение обаче възрастните хора не могат да дадат добро описание на лицата, които са ги посетили. Това изключително затруднява полицейските служители, защото пенсионерите описват посетителите си като много възпитани и мили хора. Те не само отиват да им вземат парите, но и изслушват възрастните хора, поради което много се затрудняваме откъм описанието, което те ни подават“, обясни Рандева.

Тя уточни, че най-честите схеми, по които досега се осъществяваха телефонните измами, свързани с катастрофи, са вече изместени от две доста по-актуални. Едната от тях е свързана с взрив на газова бутилка в домашни условия или в кафене, където се намира близкият роднина. След инцидента той „получавал“ тежни телесни повреди и изгаряния по цялото тяло и спешно трябвало да бъде откаран с хеликоптер за лечение в „Пирогов“ или в клиниката по изгаряния във Варна.

„Във втория случай на измама се касае за изгодна сделка- като тук предметът й е от климатици до компресори. Често в измамата се използват имената на големи търговски вериги, от които машините ще бъдат закупени. За целта трябва да се даде предварително капаро и именно тук е ролята на възрастния човек, който да плати парите, а те ще му бъдат върнати непосредствено след осъществяването на сделката.

В крайна сметка от нея възрастният човек ще получи голям процент печалба“, обясни говорителят на ОДМВР-Бургас.

Рандева описа възрасните хора като изключително доверчиви, които стриктно следват указанията на гласа в телефонната слушалка. Ако нямали налични парични суми у дома, потърпевшите теглили пари от банкови клонове.

„Имаме дори парадоксални ситуации, в които един човек плаща по три пъти на ден на непознат, който се представя за служител на здравната каса и идва да вземе парите като отделни вноски за продължаващото лечение на близкия роднина“, разказа Цветелина Рандева.

В някои от случаите пенсионерите били заключвани от своите близки докато са на работа с идеята, че по този начин достъпът до телефонните измамници е прекратен. Мярката обаче била неефективна, защото възрастните хора съумявали да изхвърлят парите в пакети или найлонови торби понякога и от осмия етаж на жилищата си.

По думите на Рандева в момента най-атакуеми са комплексите „Изгрев“ и „Лазур“. Мерките, които бургаската полиция предприема за намаляване на телефонния терор са непрекъснати срещи с пенсионерски клубове на територията на Пето районно полицейско управление. „Въпреки това не минава и ден, в който да няма случай на човек, който е попаднал под ударите на телефонните измамници и който най-доверчивао е дал спестените си пари“, обясни още пресаташето на бургаската полиция.

Парите, които потърпевшите плащат, варират от 450 лева до огромните суми от 15 000 евро. Понякога се плаща и в шведски крони или друга чуждестранна валута, уточни Рандева.

Въпреки добрата разкриваемост на престъпленията, Рандева поясни, че на мястото на едните ало мошеници веднага се намират нови.

„Това е бизнес, от който се печелят много пари и много голям процент от тези телефонни измами остават скрити за органите на полицията“, обясни Рандева.

Жертвата се проучавала с месеци наред и след проведени няколко телефонни разговора. Първоначално ало мошениците уточнявали какъв е полът на децата на възрастните хора. Когато го научавали, след месец те отново позвънявали с идеята, че вече се обажда синът или дъщерята на жертвата. След известно време между мошениците и жертвата се провеждал пореден разговор, при който са сваляли вече имена и данни.

„След като мошениците съобщят за пострадалия роднина те не прекъсват разговора. Дори и възрастният човек да е затворил слушалката, отсреща реално връзката не прекъсва. Когато потърпевшият набира 112 или близките си, за да провери истина ли е случаят, той отново разговаря с телефонните измамници, които вече се представят за служители от 112 , полицията или техни близки“, уточни още Рандева.

В заключение тя поясни, че често потърпевшите не оценяват това, което извършват в момента на измамата, а чак след това. В тях се прокрадва чувство на вина, а често и мисли за самоубийство.

„Затова е много важно след като вече е станала телефонната измама, близките да окажат подкрепа на възрастния човек, а не да му се карат и да му натякват непрекъснато за случилото се“, обобщи Цветелина Рандева.